- Урок з математики: » Додаємо і віднімаємо числа. Обчислення значення виразів двома способами. Підготовчі вправи до розв’язування задач. «
- Урок 29. Обчислення значення виразу типу 17 — 8 різними способами. Розв’язування задач. Віднімання іменованих чисел. Логічні вправи Розділ 2. Додавання та віднімання одноцифрових чисел з переходом через десяток
- Урок на тему: «Обчислюємо різними способами. Розв’язуємо задачі.»
Урок з математики: » Додаємо і віднімаємо числа. Обчислення значення виразів двома способами. Підготовчі вправи до розв’язування задач. «
Тема уроку. Додаємо і віднімаємо числа. Обчислення значення виразів двома способами. Підготовчі вправи до розв’язування задач.
Мета: формувати в учнів обчислювальні навички.
Дидактична задача: закріпити знання про компоненти та результат додавання і віднімання, зміст словосполучень збільшити на кілька одиниць, зменшити на кілька одиниць; закріпити схематичну інтерпретацію додавання і віднімання, різницевого порівняння; формувати вміння: додавати й віднімати число трьома різними способами; знаходити невідомий доданок; знаходити значення математичних виразів на дві дії. Закріпити знання складу чисел.
Розвивальна задача: розвивати в учнів логічне мислення .
Хід уроку
І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Сьогодні урок буде присвячений закріпленню знань та вдосконаленню вмінь.
ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії
1. «Геометрична хвилинка».
Розгляньте геометричні фігури, подані на с. 70 підручника .
Назвіть кожну геометричну фігуру, охарактеризуйте її за 3 ознаками (колір, розмір, форма).
Визначте закономірність, за якою відбувається ознака (форма-форма-колір-форма …).
2. Усне опитування.
Як називаються числа при відніманні? Як називається результат дії віднімання?
Що треба зробити, що записати математичний вираз — різницю двох чисел 5 і 1?
А що треба зробити, щоб знайти значення цієї різниці? Знайдіть її значення.
3. Усна лічба. Завдання № 1 (підручник). Виконується колективно.
4. Каліграфічна хвилинка. Завдання № 4. Виконується у робочому зошиті.
ІІІ. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок
Закріплення збільшення або зменшення числа на кілька одиниць.
1. Завдання № 5 (підручник). Виконується колективно.
2. Завдання № 3 (робочий зошит). Виконується колективно.
3. Формування вмінь складати схему до малюнка та записувати рівність. Завдання № 1 (роб. зош.). Виконується з коментарем.
— Що зображено на малюнку зліва? (Яблука червоні у верхньому ряді, жовті – у нижньому).
— Скільки яблук у верхньому ряді?
— Що можна сказати про кількість яблук у нижньому ряді?
— Що означає «стільки ж, скільки у верхньому ряді, і ще 2»? [Це означає, що у нижньому ряді яблук на 2 більше, ніж у верхньому.]
— Про що треба дізнатися? [Знаком питання позначено кількість яблук у нижньому ряді.]
— Як позначити, що у верхньому ряді 8 яблук? [Креслимо відрізок довжиною у 8 клітинок і позначаємо його дужкою з числом 8.]
— Як позначити,що в нижньому ряді яблук стільки ж, скільки у верхньому, і ще 2? [Під першим відрізком креслимо такий самий відрізок за довжиною і показуємо це пунктиром, — це позначає «стільки ж»; потім до другого відрізка приєднуємо ще один відрізок, довжиною в 2 клітинки. Увесь одержаний другий відрізок позначаємо дужкою зі знаком питання.]
— Якою арифметичною дією дізнаємося, скільки буде «стільки ж, 8, і ще 2»?
— Якою дією дізнаємося про число, яке на 2 більше за 8? (Учні самостійно записують рівність і читають її з назвами компонентів та результату дії віднімання.)
— Що зображено на малюнку справа? Скільки всього яблук? Які яблука входять до складу всіх яблук? Скільки із них жовтих? Про що запитується? [Скільки червоних яблук?]
Складемо схему. Як показати всі яблука? [Треба накреслити відрізок довжиною в 10 клітинок, який складається з двох частин — відрізків, і поставити під ним дужку із числом 10.]
Як показати, що із них 2 жовті яблука? [Частину цілого відрізка слід позначити дужкою з числом 2.]
Як показати червоні яблука? [Іншу частину цього відрізка слід позначити
дужкою зі знаком питання.]
Погляньте уважно на схему.
Який компонент проілюстровано відрізком, що позначає всі яблука? [Суму] Який компонент проілюстровано відрізком, що позначає жовті яблука? [Це один із доданків.]
Який компонент проілюстровано іншою частиною цілого відрізка? [Невідомий доданок.]
Як знайти невідомий доданок?
(Учні самостійно записують рівність і читають її різними способами.)
4. Формування вмінь ставити запитання до ситуації, описаної в тексті, добирати до неї схему та складати вираз. Завдання № 2 (підручник). Виконується колективно.
1). Можна запитати «Скільки журналів в Іринки?». Підходить ось ця схема.
( В Іринки журналів на 2 більше — це означає «стільки ж, скільки у Юрчика , тобто 8, та ще 2. Стільки ж та ще 2 знаходимо дією додавання).
— Складіть вираз та знайдіть його значення.
2) Можна запитати «Скільки журналів в Миколки?». Підходить ось ця схема.
( У Миколки журналів на 2 менше, ніж в Олесі – це означає, що в Миколки журналів стільки ж, скільки й в Олесі, тобто 8, але без 2, 8 без 2 знаходимо дією віднімання). Складіть вираз та знайдіть його значення.
3) Можна поставити 2 запитання:
1. Скільки стало журналів у Тараса?
2. Яка схема не підійшла для жодної ситуації? Складіть ситуацію для першої схеми. ( У Тараса було 8 журналів. Мама йому купила ще 2 журнали. На скільки більше було в Тараса журналів, ніж йому купила мама?)
Формування вмінь додавати і віднімати число 3 двома способами.
5. Завдання № 3 (підручник). Виконується з коментарем.
6. Завдання № 2 (р.зошит). Робота в парах.
7. Формування вмінь знаходити значення виразів на дві дії.
Завдання № 4 (підручник). Виконується з коментарем.
ІV. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів .
Источник
Урок 29. Обчислення значення виразу типу 17 — 8 різними способами. Розв’язування задач. Віднімання іменованих чисел. Логічні вправи
Розділ 2. Додавання та віднімання одноцифрових чисел з переходом через десяток
Мета: навчити обчислювати значення виразу типу 17 — 8 різними способами; продовжувати працювати над задачами; формувати вміння віднімати іменовані числа; виконувати логічні вправи; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.
Обладнання: конструктор, картки для роботи, ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Вас вітає Математика!
Ігри, приклади, задачі — все для вас!
Побажаю вам кмітливості!
За роботу, в добрий час!
2. Перевірка домашнього завдання (с. 37, № 212, 213)
— Зачитайте приклади у порядку спадання відповідей.
— Прочитайте свій варіант задачі. Розкажіть, як ви розв’язували задачу.
3. Усне опитування
— Як записати суму чисел 26 і 14? Що слід зробити, аби записати різницю чисел 45 і 18?
— Як називаються числа при додаванні? при відніманні?
— Як обчислити невідомий доданок? невідоме зменшуване? невідомий від’ємник?
— Яка сума є сумою розрядних доданків? (Сума десятків і одиниць числа.)
— Поясніть спосіб додавання/віднімання круглого числа до двоцифрового.
— Поясніть спосіб виконання арифметичних дій із двоцифровим і одноцифровим числом.
— Які способи додавання/віднімання двоцифрових чисел існують?
— Як дізнатися, на скільки одне число більше чи менше за інше?
4. Каліграфічна хвилинка
— Назвіть числа другого десятка. (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19.) Запишіть їх.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Формування обчислювальних навичок віднімання числа в межах 20 із переходом через десяток (за матеріалом підручника, с. 37, № 214)
— Обчисліть вирази зручним для вас способом. Відповіді запишіть у намистинках. Взаємоперевірка — в парах.
2. Удосконалення вмінь обчислювати різницю чисел у межах 20 з переходом через десяток різними способами (с. 37, № 215)
— Як обчислили вираз 17 — 8 на першій схемі? (Розклали від’ємник.) Розгляньте другу схему. Як обчислити різницю? (Розклали зменшуване.) Як обчислили різницю в третій схемі? (На основі складу числа.)
3. Практична робота. Обчислення різниці 17 — 9 зручним способом (с. 38, № 216)
— Зважаючи на схеми попереднього завдання, обчисліть різницю 17 — 9 зручним для вас способом.
Вмостився котик на дивані.
Котик сни дивився гарні.
Та як сонце завітало,
Жаркувато котку стало.
Він потягся лінькувато,
Задні ноги позгинав,
За вухами почесав.
Він погладив живота,
Шубка в котка золота.
Тер він очі, м’яв він вушка,
Вуса лапками пригладив.
Де ж це мишка-шкряботушка?
Він у шлунок би спровадив.
4. Розвиток логічного мислення та обчислювальних навичок. Робота в групах
— Поставте у вирази потрібні арифметичні знаки, щоб утворилися істинні рівності.
5. Удосконалення вмінь працювати з величиною
1) Перетворення дециметрів у сантиметри (с. 38, № 217).
— Скільки в одному дециметрі сантиметрів? (10.) Перетворіть та запишіть кожну довжину в сантиметри.
2) Обчислення різниці за зразком (с. 38, № 218). Робота з конструктором. Робота в парах.
— Як знайти різницю довжини різних значень? (Перетворити в одну величину.) Обчисліть приклади. Складіть вежу.
Перевірка — з цеглинками конструктора.
6. Закріплення вмінь розв’язувати задачі (с. 38, № 219)
— Прочитайте умову задачі. Яку висоту має перший кактус? (1 дм 5 см.) А інший? (Не відомо, але на 8 см нижчий.) Що запитується в задачі? Дайте відповідь на запитання задачі. Запишіть умову та розв’язання.
7. Формування уваги. Робота з геометричними фігурами (с. 38, № 220)
— Які фігури були намальовані спочатку? (Трикутники.) Після того як поділили синій трикутник, скільки утворилося фігур? (2.) Які? (Трикутник і чотирикутник.) Рожевий трикутник розділили по центру. Які фігури утворилися? (Два трикутники.)
8. Логічна вправа
Діти складають кубик та рахують грані та сердечка.
— Скільки сердечок намальовано на кубі? (6.)
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 38, № 222, 223)
2. Підсумок уроку. Рефлексія
— Які способи обчислення чисел у межах 20 з переходом через десяток вам відомі?
— Який з них виявився найлегшим?
— Чи можливо завжди ним користуватися?
— Наклейте стікер на ту сходинку, що відповідає вашій роботі на уроці.
«Нова українська школа» матеріали для вчителів, студентів, учнів та батьків.
Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування
Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.
Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.
Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм «повідомлення-видалення» для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.
Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.
© 2018-2021 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.
Источник
Урок на тему: «Обчислюємо різними способами. Розв’язуємо задачі.»
Тема: Обчислюємо різними способами. Розв’язуємо задачі.
- Створити умови для формування ключової компетентності у молодших школярів;
- Формувати обчислювальні навички засобами ІКТ:
- закріпити знання з теми обчислень різними способами;
- закріпити вміння застосовувати правила віднімання (додавання) числа від (до) суми,
- формувати вміння додавати та віднімати способом округлення;
- формувати в учнів розуміння ролі математики в пізнанні явищ навколишнього світу;
- формувати прийоми розумових дій аналізу, порівняння під час виконання завдань;
- вдосконалювати навички розв’язування задач на дві дії;
- розвивати логічне, конструктивне мислення учнів;
- розвивати увагу, пам’ять;
- розвивати математичне мовлення учнів;
- сприяти формуванню ціннісного ставлення до природи рідного краю;
- виховувати зацікавленість та кмітливість.
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.
Методи і прийоми: словесні (бесіда, пояснення), практичні (метод вправ, робота з підручником, самостійна робота), наочні (демонстрація, ілюстрація)
Інтерактивні методи і прийоми: «відкрий пазл», Знайди помилку «класифікація», «знайди пару», вікторина, рефлексія «Прес»
Форми роботи: математика письмово, вправи.
Міжпредметна інтеграція: Я досліджую світ, українська мова
Здоров’язбережувальні технології: фізкультхвилинка
Обладнання: конспект, підручник, зошит з друкованою основою, смарт дошка, комп’ютер, платформа Learning Apps, шаблони квітів, ватман з зображенням поляни.
Література: Скворцова С.О. Математика: підруч. для 2 кл. закл. серд. освіти / Світлана Скворцова, Оксана Онопрієнко. –Харків: Вид-во «Ранок» , 2019. – 144 с.:іл.
І. Організація класу
— Доброго дня, діти! Мене звати Яна Олександрівна і ми розпочинаємо урок математики.
ІІ Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Усний рахунок
Сьогодні нас чекає подорож, але вона буде не звичайна. А яка саме ви дізнаєтесь розгадавши пазл.
(Lerning Appss) «Пазл»
Наша з вами подорож буде сторінками Червоної книги (Рослинний світ). Хто з вас знає що таке Червона книга (рослинний світ)? (це книга в яку занесені зникаючи види рослин)
Для того щоб відкрити першу сторінку, необхідно розв’язати вирази:
Математичний диктант
Відкрийте звичайні зошити та запишіть число, класна робота.
Сьогодні в нас 28 січня Класна робота.
Математичний диктант (М.д.)
11-2=9
5+8=13
12-6=6
14+6=20
13-4=9
44+5=49
Давайте перевіримо з’єднавши пару (Learning Apps «З’єднай папру) (Правильно) https://learningapps.org/watch?v=p8d1ajmmn20
На першій сторінці в нас квітка «Лілія лісова» багаторічна цибулинна рослина, єдиний вид, який росте в Україні в дикорослому стані. Вона заввишки від 50 до 150 см. Цвіте з червня по липень.
ІІІ Оголошення теми та мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми будемо обчислювати вирази різними способами та розв’язувати задачі.
ІV Закріплення вивченого матеріалу
Для того щоб перейти на наступну сторінку Червоної книги, відкрийте підручники на сторінці 72
№1 Знайди значення виразів різними способами за схемами
Віднімання числа з переходом через розряд
41-8= 30+ (11-8) =30+3=33
41 розкладаємо на 30 і 11. 30 + різницю чисел 11 і 8. 30 +3=33
Вісім розкладаємо на 1 і 7 = 41 відняти 1 і відняти 7 = 40-7=33
Віднімання способом округлення
41-8= 41-10+2 =31+2=33
Замінимо число 8 найближчим круглим числом 10 . І віднімемо від 41 не 8 , а 10, одержимо 31. І додаю стільки ж одиниць з отриманого числа на скільки більше одиниць відняли. Додаємо 2. 31+2=33
Додавання з переходом через розряд
76+8=70+(6+8)=70+14=84
76+8=76+4+4=80+4=84
Додавання способом округлення
76+8=76+10-2=86-2=84
Замінимо число 8 найближчим круглим числом 10. І додамо до 76 не 8 а 10 , одержимо 86. І віднімимо стільки ж одиниць з отриманого числа на скільки більше одиниць додали. 86-2 =84
Додавання з переходом через розряд
86+8= 8+(6+8)=80+14=94
86+8=86+4+4=90+4=94
Додавання способом округлення
86+8=86+10-2=96-2=94
Віднімання з переходом через розряд
32-7 =20+(12-7)20+5=25
32-7=32-2-5=30-5=25
Віднімання способом округлення
32-7=32-10+3=22+3=25
Додавання з переходом через розряд
44+9=40+(4+9)=10+13=53
44+9=44+6+3=50+3=53
Додавання способом округлення
44+9=44+10-1=54-1=53
Віднімання з переходом через розряд
65-8=50+(15-8)=50+7=57
65-8=65-5-3=60-3=57
Віднімання способом округлення
65-8=65-10+2=55+2=57
Ось і можемо перегорнути сторінку Червоної книги. Квітка «Сон великий» багаторічна трав’яниста рослина заввишки від 10 до 40 см. Цвіте з квітня по травень
Для того щоб перегорнути ще одну сторінку нам необхідно перевірити чи правильно знайдено результати. Якщо правильно то переносимо до Правильно, якщо ні то до Не правильно. ( Learning Apps «Класифікація»)
На цій сторінці у нас зображена квітка «Тюльпан Шренка» вид багаторічних рослин родин Лілійних. Один з найстаріших культурних тюльпанів, на основі якого виведено багато сортів. Заввишки від 1о до 40 см. Цвіте з квітня по травень.
Для того щоб перегорнути ще одну сторінку нам необхідно розв’язати задачу (№4)
Читання задачі 3 рази
Про що йде мова в задачі?
Скільки всього годин на яйцях сиділи страуси? (24 год)
Скільки всього годин яйця гріло сонце? (невідомо)
На с кільки більше часу на яйцях сиділи страуси, ніж їх гріло сонце? (невідомо)
Запишіть в зошитах слово задача та короткий запис
Всього – 24 год
Страуси — ?, 8 год і 12 год, на ? більше, ніж сонце
Сонце -?
Якщо нам відомо скільки годин на яйцях сиділа самка страуса та самець страуса. Чи можемо ми дізнатися скільки на яйцях вони сиділи разом? Якою дією ? Який вираз складемо?
1)8+4=20 (год)-всього годин на яйцях сиділи страуси.
Ми дізналися скільки всього годин на яйця сиділи страуси. Чи можемо ми дізнатись скільки годин яйця гріло сонце? Якою дією? Який вираз складемо?
В добі 24 години Отже
2)24-20=4 (год) – яйця гріло сонце
Ми дізналися скільки годин яйця гріло сонце і знаємо скільки на яйцях сиділи страуси. Чи можемо ми дати відповідь на запитання задачі і дізнатись На скільки більше часу на яйцях сиділи страуси, ніж їх гріло сонце? Якою дією? Який вираз складемо?
3)20-4=16 (год)
Відповідь: на 16 годин більше на яйцях сиділи страуси, ніж їх гріло сонце
Наступна сторінка «Анемона дібровна» вид квіткових рослин родини Жовтецеві. Заввишки від 10 до 25 см. Цвіте з квітня по травень
Фізкультхвилинка
Задача
У страусовому гнізді було 25 яєць. Першого дня вилупилось 9 пташенят, а другого – ще 8. Скільки залишилось яєць у страусовому гнізді?
- Про що йде мова в задачі?
- Скільки яєць було у страусовому гнізді?
- Скільки всього пташенят вилупилось? (9 і 8)
- Скільки залишилось яєць у страусовому гнізді?
Було – 25 яєць
Вилупилось пташенят — ?, 9 яєць і 8 яєць
Залишилось — ?
Чи можемо ми дізнатись скільки всього пташенят вилупилось? Якою дією? Який вираз складемо?
- 9+8= 17 (пт.) – всього пташенят вилупилось
Якщо ми знаємо скільки всього пташенят вилупилось , чи можемо ми дати відповідь на запитання задачі? (Скільки яєць залишилось у страусовому гнізді?) Якою дією? Який вираз складемо?
Відповідь: у страусовому гнізді залишилось 8 яєць.
Наступна сторінка «Конвалія» трав’яниста багаторічна рослина. Заввишки від 20 до 25 см. Цвіте з кінця весни до середини літа.
V Закріплення та узагальнення знань учнів
Відкрийте зошити з друкованою основою на ст. 3
№ 6. Знайди значення виразів різними способами, користуючись підказками
38+6= 30+(8+6)= 30+14=44
38+6= 38+2+4 =40+4=44
38+6= 38+10-4 =48-4=44
54-9= 40+(14-9)= 40+5=45
54-9= 54-4-5 =50-5=45
54-9= 54-10+1 =44+1=45
43-7= 30+(13-7)= 30+6=36
43-7= 43-3-4 =40-4=36
43-7= 43-10+3 =33+3=36
23+8= 20+(3+8 )= 20+11=31
23+8= 23+7+1 =30+1=31
23+8= 23+10-2 =33-2=31
Наступна сторінка «Підсніжник звичайний» багаторічна цибулинна рослина Заввишки до 25 см. Цвіте з березня по квітень.
№ 8. Знайди невідомі компоненти арифметичних дій
12 — __ =7
12-7=5
__ -5=9
9+5=14
6 +__=50
50 — 6=44
_ +6=11
11-6=5
60 -__=7
60-7=53
__- 8=22
22+8=30
Остання сторінка нашої Червоної книги «Нарцис вузьколистий» багаторічна трав’яниста рослина. Заввишки від 20 до 40 см. Цвіте з травня по червень.
VІ Підсумок уроку
У кожного із вас на парті лежить квітка. Пропоную вам їх висадити на поляну.
Квіти не можна рвати, краще ними милуватися коли вони ростуть.
Рефлексія «Прес»
VІІ Повідомлення домашнього завдання
Источник