Урок «Формування здоров’язбережувальної компетентності – шлях до здорового способу життя»
«Щоб бути здоровим, потрібні власні зусилля, постійні та значні. Замінити їх не можна нічим.»
М.М. Амосов (слайд 1)
Урок-проект
«Формування здоров’язбережувальної компетентності шлях до здорового способу життя»
Мета: розвиток ключових компетентностей учнів, а саме: (слайд 2)
- Уміння вчитися упродовж життя, розвивати свідоме ставлення до здорового способу життя, уміння підтримувати його впродовж усього життя;
- Основні компетентності у природничих науках і технологіях: формувати в учнів уміння застосувати знання в реальних життєвих умовах, для розв’язку практичних завдань та здатності визначати й обґрунтовувати власну життєву позицію.
- Соціальна та громадська: налаштувати учнів на готовність, здатність та потребу жити за загальнолюдськими законами, виховувати почуття відповідальності за своє здоров’я та здоров’я оточуючих, працювати у команді.
- Екологічна грамотність і здорове життя: встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між станом природничого довкілля і здоров’ям, добробутом і безпекою.
Методи, застосовані на уроці:
Форми роботи: (слайд 3)
Засоби:
- флаєри;
- ТЗН;
- мультимедійний проектор;
- презентація проекту.
Структура уроку (слайд 4)
I . Організаційна частина .
II . Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності:
Вступне слово вчителя . Сьогодні у нас незвичайний урок, і це не дивно, бо саме цей предмет вимагає нестандартних форм і неординарних дій, тому давайте влаштуємося зручніше і не забуваємо про підтримання постави.
В останні часи приділяють багато часу темам «Здоров’я» і «Здоровий спосіб життя». Мабуть, недарма. То, як ви думаєте, яка тема нашого уроку?
( Учень : Здоров’я та здоровий спосіб життя.)
Вчитель : Тема нашого уроку «Формування здоров’язбережувальної компетентності ̶ шлях до здорового способу життя».
Давайте визначимо мету уроку:
- Формувати поняття про здоровий спосіб життя.
- Формувати відповідальне ставлення до свого здоров’я.
- Сприяти набуттю досвіду і життєвих установок на здоровий спосіб життя й безпечну поведінку.
- Розвивати свідоме ставлення до здорового способу життя, уміння підтримувати його впродовж усього життя.
Вчитель : Усі ми знаємо, що здоров’я легше втратити, ніж придбати. Отже, пригадаємо, що таке здоров’я?
Учень : Це стан фізичного, психічного, духовного і соціального благополуччя, високої працездатності й соціальної активності .(слайд 5)
Вчитель : Зверніть увагу на дошку ̶ це квітка, яка може змінювати своє забарвлення, форму, розміри залежно від впливу на неї різних чинників. Колективна робота – модель «Квітка здоров’я» ( слайд 6 ). Учні прикріплюють пелюстки і пояснюють, що означає кожна пелюстка, а серцевиною квітки є здоров’я.
Таким чином ви створили модель «Квітка здоров’я», де прописані основні закони здоров’я.
Вчитель : Прошу прокоментувати, чому саме ви обрали ці закони, саме так вирішили?
Учні розповідають кожен про свою пелюстку, що вона означає.
Вчитель : Який висновок зробимо?
Учень : З пелюсток утворилась Квітка. Це і є модель, яку ми назвали «Квітка здоров’я». Ми чітко усвідомили, що повинні не порушувати цих законів, тому що вони є основними вимогами життя.
Вчитель : Так, здоров’я людини залежить від багатьох чинників. Пригадайте яких, будь ласка?
- природних;
- штучних;
- впливу діяльності людини.
Чинники здоров’я (слайд 7)
Природне середовище:
- Сонячна активність.
- Зміна атмосферного тиску.
- Зміна температури, вологості повітря.
Головні умови, що впливають на здоров’я (слайд 8)
- Якість життя.
- Рівень життя.
- Стиль життя.
- Тривалість, наповненість життя.
Висновок . Здоров’я є найдорожчим скарбом, оскільки саме воно дає нам високу працездатність, успішність у навчанні та житті. Є багато прислів’їв, які підтверджують цю думку. Хто допоможе?
Прислів’я.
У здоровому тілі – здоровий дух.
Здоров’я народу – багатство країни. (слайд 9)
Чинники, пов’язані з діяльністю людини: (слайд 10)
- Забруднення отруйними речовинами води, повітря, ґрунтів, продуктів харчування.
- Постійна нервова напруга.
- Негативний вплив на здоров’я ЗМІ.
- Спадковість.
Вчитель : Два поняття, що тісно пов’язані між собою «Здоров’я» й «Здоровий спосіб життя». Пригадайте, що таке здоровий спосіб життя?
Учень : Це те, що і як робить людина упродовж свого життя для збереження, зміцнення, відновлення та примноження здоров’я.( слайд 11 )
Вчитель : Що є складовими здорового способу життя, зверніть увагу на дошку.( слайд 12 )
Чинники ризику, що пов’язані зі способом життя:(слайд13)
- Куріння, вживання алкоголю, наркотиків.
- Нераціональне харчування.
- Нехтування режимом дня, особистою гігієною.
- Недостатня фізична активність.
- Низький рівень культури.
- Негативне ставлення до близьких людей, агресивність.
- Гіподинамія (слайд14)
Гіподинамія – це зниження рухової активності
Вчитель : Який висновок зробимо?
Учень : Людина, яка дотримується здорового способу життя, спроможна реалізувати свої задатки і здібності, досягти поставленої мети. Тому серед багатьох цінностей завжди пріоритетом було здоров’я.
Учень : Бути здоровим хоче кожний, але не кожному це вдається. Не всі розуміють, що усьому треба вчитися. У школі ми отримуємо лише інформацію про корисні навички, а розвивати і вдосконалювати треба їх упродовж усього життя. Для цього кожен створює власний спосіб життя, свою індивідуальну систему поведінки і набуває необхідних для цього життєвих навичок.
Наслідки необачливого ставлення щодо здоров’я ми спостерігаємо кожного дня на наших учнях, тому саме і обрали проектну форму уроку.
Вчитель : Я хочу запросити бажаючих учнів розповісти й ознайомити наших гостей з тим, як готувались до уроку-проекту «Формування здоров’язбережувальної компетентності ̶ шлях до здорового способу життя».
Релаксаційна пауза (зміна виду діяльності)
Виконання вправ під музичний супровід .(слайд 15)
Тема проекту: «Здоровий спосіб життя : твій вибір – твоє майбутнє » (слайд 16)
Мета: (слайд 17)
- Формувати відповідальне ставлення до свого здоров’я.
- Сприяти набуттю досвіду, життєвих установок на здоровий спосіб життя, уміння підтримувати його впродовж усього життя.
- Формувати навички дослідницько-наукової діяльності на основі спільної праці.
Актуальність: ( слайд 18)
Проблема здорового способу життя й зміцнення здоров’я є однією з найактуальніших, тому даний дослідницько-пошуковий проект присвячується саме цій проблемі.
Пріоритетним питанням залишається підвищення навчальних досягнень школярів з основ здоров’я.
Проект сприяє формуванню креативної здоров’язбережувальної компетентності учнів, створює оптимальні умови для самореалізації та розкриття творчого потенціалу.
Орієнтовні напрямки реалізації проекту: (слайд 19)
Об’єднати учнів у групи, враховуючи їхні завдання та інтереси:
- Група «Дослідники»: (слайд 20)
- провести моніторинг стану здоров’я учнів школи за три останні роки (2016-2019 рр.) та визначити найпоширеніші захворювання. Таблиця №1-1А;
- дослідити оздоровлення дітей у літку 2016-2019 рр.. Таблиця №2;
- провести моніторинг щодо захворюваності вчителів
(2016-2019 рр.). Таблиця №3;
- аналіз і рекомендації подати групі «Порадники».
- Група «Юні спортсмени»: (слайд 21)
- Проаналізувати і провести моніторинг складу учнів у групах із фізичного виховання. Скласти таблицю №4;
- скласти таблицю №5 щодо відвідування учнями спортивних секцій, клубів, майданчиків, провести моніторинг;
- визначити види травм під час навчання й на перервах (таблиця №6,7, 8, 9);
- аналіз і пропозиції подати групі «Порадники».
- Група «Психологи»: (слайд 22)
- Провести анкетування для учнів 7-х класів, 8-А, 10 класів «Рівень інформованості учнівської молоді з формування навичок здорового способу життя». Таблиця 10, 11, 12.
- Група «Порадники» (слайд 23)
- Підготувати рекомендації щодо здорового способу життя.
Очікувані результати:(слайд 24)
- Залучення учнів до дослідницько-аналітичної роботи творчих проектів, робота в групах сприятиме збереженню здоров’я, безпеці, розвитку і життєвому успіху.
- Формування здоров’язбережувальної компетентності ̶ шляху до здорового способу життя, навичок самостійної роботи з додатковими джерелами інформації з запровадженням сучасних підходів у навчальний процес, які є результатом навчання.
Методи реалізації проекту: (слайд 25)
1. Чітке планування заходів, спрямованих на ефективний результат.
2. Глибоке вивчення проблеми здоров’я серед підлітків 7 – 10 кл.
3. Діагностування, анкетування, моніторинг, індивідуальні бесіди учасників проект.
4. Аналіз результативності виявлених змін серед школярів щодо свого здоров’я та здоров’я оточуючих.
Етапи реалізації проекту: (слайд 26)
- Підготовчий етап: (слайд 27)
- Уроки з основ здоров’я, фізичної культури.
- Тематичні години, години спілкування, позакласні заходи.
- Розучування комплексу вправ ранкової гімнастики.
- Заучування фізкультурних хвилинок.
- Пропаганда здорового способу життя через ЗМІ шкільного парламенту.
- Основний етап: (слайд 28)
гр. «Юні спортсмени»
3. Підсумки та узагальнення: (слайд 29)
— Організувати роботу клубу «Діалог» для підлітків.
— Видати шкільну газету «Твоє здоров’я у твоїх руках», «Здоров’я очима дітей».
— Виготовлення мультимедійної презентації приготовлених матеріалів.
Учасники проекту: учні 7А, 7Б; 8А; 10 класів ЗОШ №11 м. Коростеня. (слайд30)
Тип проекту: дослідницько-науковий, груповий (слайд 31)
IІI. Основна частина уроку (слайд 32)
Презентація проекту «Здоровий спосіб життя: твій вибір – твоє майбутнє»
I. Презентація результатів роботи групи «Дослідники» (слайд 33)
- Таблиця №1, 1А (хвороби учнів за період 2016-2019 рр. і кількість учнів 4 – 7 кл. 2016 – 2019 рр.). (слайди 34-35)
- Таблиця №2 (аналіз оздоровлення дітей влітку). (слайд 36)
- Таблиця №3 (моніторинг стану здоров’я вчителів). (слайд 37)
Побажання від групи «Дослідники»
«Існує тисячі хвороб, але здоров’я – єдине!» — Карл Берне . (Слайд38)
Кожна людина має 9 лікарів, даних природою: (слайд 39)
- Сонячне світло.
- Свіже повітря.
- Чиста вода.
- Незабруднені ґрунти.
- Природна їжа.
- Фізичні вправи.
- Відпочинок.
- Правильна постава.
- Розум.
II. Презентація результатів роботи групи «Юні спортсмени»: ( слайд 40)
- Таблиця №4 (групи фізичного виховання) (слайд 41)
- Таблиця №5 (участь учнів у спортивних секціях, клубах за місцем проживання) (слайд 42)
- Таблиця№6 (травми, які отримали учні на уроках за 2016 рік) (слайд 43)
- Таблиця №7 (травми, які отримали учні на уроках за 2016 рік) (слайд 44)
- Таблиця №8 (травми, які отримали учні за 2017 рік) (слайд 45)
- Таблиця №9 (кількість травм, які отримали учні під час перерв) (слайд 46)
Побажання від групи «Юні спортсмени» (Слайд 47)
Будьте сильні, здорові – це найбільша радість у світі! Усім, усім – міцного здоров’я.
III. Презентація результатів роботи групи «Психологи». (слайд 48)
Предмет дослідження: (слайд 49)
Рівень інформованості учнів 7-А, 7-Б, 8-А, 10 класів про здоровий спосіб життя.
Мета : (слайд 50)
Визначити рівень знань учнів з питань формування здорового способу життя.
Завдання дослідження: (слайд 51)
— анкетування та його моніторинг;
— проведення психолого-профілактичного тренінгу «Здоровий спосіб життя: твій вибір-твоє майбутнє. Профілактика вживання наркотичних речовин.»
Результати дослідження (слайд 52)
7-Аклас
Всього учнів – 24
Брало участь – 20,
з них: дівчат – 9,
7-Б клас (слайд 53)
Всього учнів – 22
Брало участь – 22,
з них: дівчат – 9,
8-А клас (слайд 54)
Всього учнів – 23
Брало участь – 22,
з них: дівчат – 12,
10 клас (слайд 55)
Всього учнів – 25
Брало участь – 23,
з них: дівчат – 11,
Цільова група – 87 учнів (респондентів).
Таблиця № 10 (слайд 56)
92% учнів інформовані щодо формування здорового способу життя;
8% — не інформовані.
Таблиця №11 (слайд 57)
60% учнів дотримуються складових здорового способу життя;
Таблиця12. Кількість учнів, яі мають шкідливі звички. (слайд 58)
8% — вживають алкоголь не систематично.
Висновок . Побажання від групи «Психологи». (слайд 59)
Хто здоровий – той сміється,
Все йому в житті дається.
Він долає всі вершини –
Це ж чудово для людини!
Усмішок! Гарного настрою!
ІV. Презентація результатів роботи групи «Порадники» ( слайд 60)
Група презентує вірш «Пам’ятка учню»
Проаналізувавши пропозиції, що надали нам 3 групи: «Дослідники», «Юні спортсмени», «Психологи» — ми прислухались до їхніх побажань, але, на нашу думку, внесли деякі правки та коректування і доводимо ці поради щодо формування, збереження і зміцнення здоров’я кожного учня у школі й дотримання здорового способу життя.
Рекомендації групи «Порадники» щодо здорового способу життя: (слайд 61)
- Своєчасно, якісно та раціонально харчуватися.
- Загартовуватися (регулярно виконувати процедури загартовування за допомогою води, повітря, сонячних ванн).
- Регулярно виконувати фізичні вправи (робити ранкову гімнастику, відвідувати спортивні секції,більше ходити й бігати).
- Дотримуватися режиму навчання та відпочинку (активно відпочивати під час рухливих ігор на свіжому повітрі, їзди на велосипеді, екскурсій на природі, що сприятиме підвищенню успішності в школі і здоровому сну).
- Додержуватися правил особистої гігієни, стежити за чистотою свого одягу.
- Активно виробляти у себе корисні звички й викорінювати шкідливі.
- Розумно поєднувати фізичне навантаження з розумовою працею.
- Доброзичливо ставитися до людей, які вас оточують. Це забезпечить вам хороший настрій й добре ставлення до себе.
- Більше всміхатися,більше позитивних емоцій в школі, на вулиці та вдома.
- Любіть і цінуйте себе. Налаштовуйтесь прожити довге, здорове й щасливе життя.
Побажання від групи «Порадники» (слайд 62)
«Здоров’я – це нічого, а без здоров’я все – ніщо» — Сократ.
Посміхніться один одному й будьте здорові.
I V . Підсумки й узагальнення уроку:
Сьогодні ми з вами провели нестандартний урок-проект, тему якого ви обирали самостійно. Хочу відмітити, що майже всі учні класу готувались до цього уроку. Ви підняли дуже необхідну і в той же час актуальну тему, пов’язану із здоров’ям і формуванням здорового способу життя. Ви розкрили багато цінних і потрібних питань, які стануть у пригоді щодо вирішення проблем здорового способу життя.
Сподіваюсь, що тренінг, який провели працівники психологічного центру відділу освіти буде вам корисним щодо вирішення проблем, пов’язаних із здоров’ям, а також допоміг розібратися у питаннях, що вас хвилювали.
Я вам всім щиро вдячна за дослідження, що проводила кожна група, активність на уроці, глибокі знання, які ви показали під час своїх виступів ( коментування оцінок, отриманих учнями ).
Давньогрецький філософ Демокрит писав : «Люди моляться богам, просять у них здоров’я й не знають того, що здоров’я залежить від них самих». Ваше здоров’я значною мірою залежить від вас, адже без здоров’я не може бути повноцінного життя. Це одна з головних умов досягнення успіху у житті.
Свідоме і відповідальне ставлення до здоров’я має стати нормою життя та поведінки для кожного з нас.
Побажання учням (слайд 63)
Намагайтеся, щоб знання про здоровий спосіб життя стали вашими переконаннями, щоб бажання дбати про своє здоров’я стало повсякденною корисною звичкою.
Зміцнюйте своє здоров’я, виховуйте силу волі і радійте кожній дрібниці.
V. Рефлексія:
Оберіть «Смайл уроку» серед запропонованих. Поясніть свій вибір.
VІ. Домашнє завдання: (слайд 64)
- Намалювати «Дерево життя»:
- на зелених листочках запишіть дії, що зміцнюють ваше здоров’я, впливають позитивно на організм;
- на жовтих – дії, що послабляють здоров’я, впливають на організм негативно;
- на коренях – успадковані від батьків;
- на стовбурі – найважливіші в житті дії, над якими потрібно працювати.
- Написати твір-роздум на тему: «Здоров’я очима дітей» або «Я вибрав здоровий спосіб життя».
VІІ. Висновок: (слайд 65)
Давньогрецький філософ Платон говорив, що «здоров’я – не все , але без здоров’я – ніщо»
Тому бажаю вам міцного здоров’я і довголіття.
А згадуючи слова відомого німецького філософа Артура Шопенгауера : «Здоров’я так переважає всі інші блага життя, що істинно здоровий жебрак щасливіший за хворого короля», хочеться побажати : Будьте всі здорові.
І пам’ятайте: Найбільше щастя у житті – здоров’я.
Источник