Повідомлень за способом подання

Способи подання повідомлень. Що таке носії повідомлень

Ознайомити учнів з зі способами подання та носіями повідомлень,навчити розрізняти повідомлення за способами подання та визначати носії повідомлення.

ТЕМА. Способи подання повідомлень. Що таке носії повідомлень

МЕТА:ознайомити учнів з зі способами подання та носіями повідомлень,

навчити розрізняти повідомлення за способами подання та визначати

Обладнання: комп’ютерна програма «Садівник», кольорові кружечки

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Усі сідайте тихо, діти.

Домовляймось – не шуміти,

Руку гарно підіймати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати –

Щоб не було нам мороки.

Всі готові до уроку?

Тож, гаразд.Часу не гаймо

І урок наш починаймо

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1) «Мозковий штурм»

— Що таке команда?

— Назвіть виконавців команд.

— Що таке алгоритм?

— Наведіть приклади алгоритмів з життя.

— Пригадайте елементи вікна програми Paint.

2) Повторення правил поведінки у комп’ютерному класі.

Вправа «Виправ помилку»

Вчитель читає ситуацію, учні роблять помітки в зошиті, коли почують помилки у поведінці .

… Мишко забіг до комп’ютерного класу захеканий, спітнілий. З брудними руками і швиденько вмостився біля комп’ютера, недбало кинувши особисті речі. Поки ще не було вчителя, хлопчик ввімкнув комп’ютер, поправив шнур на задній стінці системного блоку, витягнув величезний бутерброд і заходився з силою перебирати кнопками клавіатури…

3) Робота за комп’ютером

Комп’ютерна програма «Садівник»

4) Хвилинка відпочинку

Час хвилинку відпочинку на уроці провести.

Дружно зробимо розминку я і ти, я і ти.

Поруч озеро глибоке —

Ось таке, ось таке.

Ми берізки всі високі –

Ось такі, ось такі.

Вітер гіллячко гойдає –

Ось так, ось так-так –

Хмарка з неба заглядає –

Ось так, ось так-так.

ІІІ.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1) Повідомлення теми уроку.

2) Пояснення вчителя.

— Пригадайте, що таке інформаційні процеси.

3) Робота з підручником.

Самостійна робота. (с.16)

4) Робота в зошиті

— Виписати назви носіїв повідомлень (с.17)

5) Практичне завдання

Визначення способів подання інформації та їх носії.

6) Релаксаційна пауза

Учасники в парах , заплющивши очі, знаходять і обережно торкаються тих частин тіла, про які йдеться у віршику:

Голова і плечі, п’явочки, животик,

Голова і плечі, п’явочки, животик,

Очі, вушка, носик, щічки, шийка, ротик.

І V . ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1) Виконання логічного завдання №5, с.18

2) Робота в групах . Гра «кольорові кружечки».

Клас ділиться на три групи, кожна з них обирає колір шляхом жеребкування: червоний, синій і зелений. А потім відповідно до кольору кружечка готують коротеньке повідомлення на питання відповідного кольору (с.18)

3) Компютерний словничок

Виписати і поячснити зачення термінів:

Способи подання повідомлень;

1) Презентація від цікавинки

2) – Чи сподобався урок?

— Що найбільше сподобалося?

— Які виникли труднощі?

Створити коротеньке повідомлення про свою родину, використавши якомога більше носіїв повідомлень.

Источник

Інформація передається за допомогою повідомлень

Види повідомлень за способом сприйняття

Види повідомлень за способом подання

Види повідомлень Приклади повідомлень
Текстові Статті, реферати, вірші, листи
Числові Температура повітря, швидкість вітру, висота гори, вік людини
Графічні Графіки, діаграми, піктограми, дорожні знаки, рисунки, картини, фотографії
Звукові Оголошення по радіо, сигнал автомобіля, дзвінок на перерву, музичні твори
Умовні сигнали Кивання головою, жести глухонімих, сигнал світлофора
Спеціальні позначення Запис математичних формул та фізичних законів, нотний запис музичних творів, рівняння хімічних реакцій
Комбіновані Поєднання кількох із зазначених вище. Наприклад реферат з рисунками
Читайте также:  Способы лечения ушного клеща у кошек

Зазначимо, що одне й те саме повідомлення можна подати різними способами.

Наприклад, повідомлення про час і номер колії відправлення потяга «Київ – Запоріжжя» може бути оголошене диктором, записане в розкладі руху потягів, подане на світловому табло, на мультимедійному екрані тощо.

Людина сприймає повідомлення з навколишнього середовища за допомогою п’яти органів чуття: зору, слуху, дотику, нюху, смаку.

Види повідомлень Приклади повідомлень
Візуальні Форма предметів, колір, тексти, рисунки, візуальні сигнали
Звукові Музика, спів птахів, доповідь, усне спілкування
Тактильні Твердий хліб, гладка поверхня.
Нюхові Різкий запах, їдкий запах диму, запах парфумів
Смакові Солоний огірок, солодка цукерка, гіркий перець
Комбіновані Тверде червоне солодке яблука, кіно фільм

Поняття дані безпосередньо пов’язане з поняттям повідомлення. Вам відомо, що повідомлення – це послідовність сигналів різної природи. Сигнали реєструються мозком людини або тварини, автоматичним пристроєм у певному вигляді. У момент реєстрації сигналів утворюються дані.

Дані–це повідомлення, які зафіксовані у певному виді, зручному для їх зберігання, передавання та опрацювання.

Дані можуть бути подані числами, словами, таблицями, звуками, графічними зображеннями, спеціальними позначеннями тощо.

Якщо отримане людиною повідомлення містить нові для неї факти, то вважають, що вона отримала інформацію.

Термін інформація походить від латинського слова informatio, що в буквальному перекладі означає: роз’яснення, ознайомлення, переказ.

Поняття інформація є одним з основних, тому не можна дати йому точного означення, його можна тільки пояснити.

Під терміном «інформаці» розуміють:

• новини, нові факти, нові знання;

• відомості про об’єкти і явища навколишнього світу, які підвищують рівень обізнаності людини;

• відомості про об’єкти і явища навколишнього світу, які зменшують рівень невизначеності при прийнятті певних рішень.

Вам давно відомо, що 2 + 2 = 4. Це повідомлення не є для вас новим фактом, не підвищує рівень вашої обізнаності, і тому воно не несе для вас інформацію. Не підвищують рівень обізнаності людини повідомлення про вже відомі їй результати футбольних матчів, історичні події, формули і закони тощо.

Також не несе інформацію повідомлення 5 · 9 = 40, тому що воно містить неправильне твердження.

Не несе інформацію й повідомлення невідомою мовою, наприклад шумерською або давньогрецькою, тому що в цьому випадку людина не зрозуміє його зміст.

Вважають, якщо повідомлення не несе інформацію, то воно несешум.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

Источник

Урок «Способи подання повідомлень. Інформаційні процеси: зберігання, опрацювання, передавання та пошук повідомлень»

навчальна – сформувати поняття про інформаційні процеси, розглянути способи подання повідомлень, ознайомити учнів з різними пристроями для підтримки інформаційних процесів;

розвивальна — розвивати в учнів логічне мислення та аналітичні здібності, формувати вміння узагальнювати;

виховна — виховувати допитливість та цікавість.

Практичні завдання уроку: робота з інтерактивними вправами: «Способи подання повідомлень», «Інформаційні процеси».

Вимоги до знань і вмінь учнів:

Учні мають знати:

— способи подання повідомлень: текстовий, графічний, звуковий, відео, умовні жести та сигнали, комбінований;

— основні інформаційні процеси та пристрої для їх реалізації.

Учні мають вміти:

— наводити приклади повідомлень, поданих різними способами;

— розрізняти інформаційні процеси, що відбуваються під час навчальної діяльності, у повсякденному житті та при роботі з різними пристроями.

Тип уроку: комбінований.

Розділ І. Інформація та повідомлення. Інформаційні процеси.

Урок 2

Тема уроку 2: Способи подання повідомлень. Інформаційні процеси: зберігання, опрацювання, передавання та пошук повідомлень

Мета уроку :

навчальна – сформувати поняття про інформаційні процеси, розглянути способи подання повідомлень, ознайомити учнів з різними пристроями для підтримки інформаційних процесів;

розвивальна — розвивати в учнів логічне мислення та аналітичні здібності, формувати вміння узагальнювати;

виховна — виховувати допитливість та цікавість.

Практичні завдання уроку : робота з інтерактивними вправами: «Способи подання повідомлень», «Інформаційні процеси».

Вимоги до знань і вмінь учнів :

Учні мають знати :

  • способи подання повідомлень: текстовий, графічний, звуковий, відео, умовні жести та сигнали, комбінований;
  • основні інформаційні процеси та пристрої для їх реалізації.

Учні мають вміти :

  • наводити приклади повідомлень, поданих різними способами;
  • розрізняти інформаційні процеси, що відбуваються під час навчальної діяльності, у повсякденному житті та при роботі з різними пристроями.

Тип уроку : комбінований.

Метод навчання: репродуктивний.

Засоби навчання:

Технічні: комп’ютери, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, доступ до мережі Інтернет.

Програмні: операційна система Windows 7, програма Power Point, веб-переглядач.

Наочність: підручники, зошити, навчальна презентація Lesson5-2.pptx, інтерактивні вправи «Інформацією може бути…», «Органи чуття», «Властивості інформації», «Способи подання повідомлень», «Інформаційні процеси».

Список використаної літератури:

Інформатика : підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів / H.B. Морзе , O. B. Барна, Київ «Освіта» , 2013;

Інформатика: підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Й.Я.Ривкінд, Т.І. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В. Шакотько, Київ «Генеза», 2013.

Усі уроки інформатики. 5 клас: навчальний посібник / Р. І. Лещук, I. M. Лещук Харків ТОВ «Видавнича група «Основа», 2013.

План уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань.
  3. Мотивація навчальної діяльності.
  4. Вивчення нового матеріалу.
  5. Первинне закріплення і корекція знань.
  6. Робота з комп’ютером.
  7. Підсумки уроку.
  8. Завдання додому та інструктаж по виконанню.
  1. Організаційний момент.
  • Привітання.
  • Перевірка присутніх.
  • Перевірка готовності учнів до уроку.
  1. Актуалізація опорних знань.

Перш ніж перейти до вивчення нової теми, давайте перевіримо наскільки добре ви засвоїли інформацію, отриману на минулому уроці. Для цього пропоную виконати декілька інтерактивних вправ.

(Учні за допомогою інтерактивної дошки виконують завдання, наведені у вправах «Інформацією може бути…», «Органи чуттів» та «Властивості інформації»).

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Ви вже добре засвоїли поняття інформація, знаєте її властивості. Але щоб добре вміти працювати з інформацією, потрібно знати всі можливі дії з нею. Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про дії, які відбуваються під час роботи з інформацією, а також познайомимося з поняттям «інформаційні процеси». Та спершу розглянемо способи подання повідомлень. З поняттям «повідомлення» ви вже зустрічалися на минулому уроці. Хто дасть визначення цьому поняттю? (Відповіді учнів)

  1. Вивчення нового матеріалу.

Найчастіше повідомлення поділяють на усні (передаються за допомогою звуків) та письмові (передаються за допомогою тексту, малюнків, схем). Також повідомлення можна подати жестами або сигналами. Іноді для передавання повідомлень використовують декілька способів одночасно – комбіновані повідомлення.

Попрошу вас відкрити свої зошити та записати перераховані способи передавання повідомлень:

  • Текстовий,
  • Графічний,
  • Звуковий,
  • Відео,
  • Сигнали, жести,
  • Комбінований.

(Учні пишуть у зошитах способи подання повідомлень)

Спосіб подання повідомлення обирає відправник (джерело інформації), отримує повідомлення отримувач (адресат, споживач) , а засіб зв’язку між ними – канал передавання . Для інформації важлива форма її подання, адже неправильно обраний спосіб передачі повідомлення призведе до того, що одержувач або взагалі не отримає інформацію, або ж не зможе її зрозуміти. Наведіть приклади випадків, коли форма подання інформації є невірною. (Відповіді учнів)

Схематично зобразіть у зошиті процес передавання повідомлення.

(Учні в зошитах будують схему процесу передавання повідомлення)

Проведення комплексу вправ для зняття м’язового напруження .

Таким чином ми перейшли до поняття «інформаційні процеси».

Спочатку напишемо визначення поняття «процес». Процес – це послідовність взаємопов’язаних дій, які тривають певний період часу. Усі процеси, пов’язані з виконанням дій над інформацією, називають інформаційними процесами. Інформаційний процес – це процес отримання, зберігання, передавання, опрацювання і пошуку повідомлень. (Учні записують визначення у зошити)

Перелічимо інформаційні процеси, побудувавши в зошитах схему «Інформаційні процеси». (Учні будують схему, зображену на слайді).

Отриманням інформації можна назвати найпростіші дії, які виконуються щоденно. Це вимірювання температури повітря; спостереження за поведінкою тварин; читання літератури; спілкування тощо. Для того, щоб інформацію, отриману з повідомлень, можна було використовувати, при чому багаторазово, її необхідно зберігати.

Зберігання повідомлень – це процес фіксування повідомлень на матеріальному носії (книги, зошити, диски, флешки тощо)

Пошук повідомлень – це процес збирання і відбору необхідних повідомлень із різних джерел.

Передавання повідомлень – це процес переміщення повідомлень від джерела до приймача. Для передавання повідомлень люди здавна використовують різноманітні способи й засоби – сторожові вежі, сигнальні вогні, гонців тощо.

Опрацювання повідомлень – це процес отримання нових повідомлень із наявних. Наприклад: учень, прочитавши умови задачі, опрацьовує дані, які воно містить, та знаходить розв’язок задачі, який в результаті вже стає новим повідомленням.

Інформація передається через канали зв’язку від джерела до споживача (одержувача). Зверніть увагу на схему , яку ви намалювали у себе в конспектах.

Каналами зв’язку можуть слугувати комп’ютерні мережі (локальні, інтернет), засоби телекомунікації (телефонні лінії, радіотелефони, мобільний зв’язок), а також зовнішні накопичувачі інформації (пам’ять людини, тварини, диски, флешки, книжки тощо).

Як ви вважаєте, що ще може бути джерелом інформації, а що споживачем? (Відповіді учнів)

Розглянемо способи передавання інформації за допомогою схем та прикладів. (Вчитель на слайдах показує схеми передачі повідомлень, учні наводять приклади)

Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми.

  1. Первинне закріплення і корекція знань.

Фронтальне опитування

  1. Які є способи передавання повідомлень?
  2. Які носії повідомлень ви використовуєте?
  3. Які інформаційні процеси відбуваються під час навчання?
  4. Як людина здійснює пошук потрібних даних?

Виконання вправ «Способи подання повідомлень», «Інформаційні процеси».

Сподіваюся ви погодитеся з тим, що сьогоднішній урок був цікавим та корисним. Для когось отримана інформація була складною для сприйняття, комусь навчальний матеріал дався легко. Та якщо ви будете уважними, то зрозумієте, що з усіма інформаційними процесами ви зустрічаєтеся щодня, або навіть щогодини, адже ми з вами живемо в інформаційному світі.

Тепер попрошу вас виразити свої думки та враження стосовно сьогоднішнього уроку. (Учні висловлюють свої думки)

  1. Завдання додому та інструктаж про виконання.

Опрацювати §2 та §3 підручника. Вивчити конспект уроку.

Источник

Читайте также:  Способы ввода вывода информации
Оцените статью
Разные способы
| наступна сторінка ==>
Ідеологічні засади освітньої політики | Характеристика інформаційних процесів